کمال اطهاری: جامعه مدنی الگوی توسعه و سیاست اجتماعی شایسته را به جامعه ارایه کند

 

وبینار «الگوی توسعه، سیاست اجتماعی و نقش نهاد‌های مدنی» روز سه شنبه ۲۳ دی ماه به همت حامیان جامعه مدنی (حجم) در پلتفرم اسکای روم برگزار شد. این وبینار پنجمین وبینار حامیان جامعه مدنی در دوران کرونا بود که طی آن کمال اطهاری پژوهشگر توسعه به بحث الگوی توسعه، سیاست‌های اجتماعی و نقش نهاد‌های مدنی در شکل‌گیری آن‌ها پرداخت.

در آغاز این سمینار آنلاین علی اکبر سهیلی عضو حامیان جامعه مدنی ضمن خیر مقدم به حاضران عنوان کرد: در بخش اول این سمینار به الگوی توسعه پرداخته خواهد شد. در بخش سیاست اجتماعی رشد اقتصادی دانش بنیان در پیوند با نظام رفاهی مناسب مورد بحث قرار خواهد گرفت و در بخش سوم نقش نهاد‌های مدنی در دو موضوع الگوی توسعه و سیاست اجتماعی بررسی خواهد شد.

در وبینار حامیان جامعه مدنی بررسی شد؛ اثرات کرونا بر فضای صنعت احداث

وبینار حضور و اثرات کووید ۱۹ در فضای صنعت احداث روز دوشنبه ۸ دی به همت حامیان جامعه مدنی و شبکه کمک در پلتفرم اسکای روم برگزار شد. این وبینار چهارمین وبینار حامیان جامعه مدنی در دوران کرونا بود که طی آن مهندس محمدرضا طبیب‌زاده عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت گاز و پتروشیمی به اثرات کووید ۱۹ در فضای صنعت احداث پرداخت.

گزارش وبینار بحران کرونا و آینده کسب و کار: مدل‌های منعطف کسب و کار در دوران بحران مقاومترند

با تلاش حامیان جامعه مدنی (حجم) و شبکه کمک اولین نشست آنلاین با عنوان «بحران کرونا و آینده کسب و کار» روز دوشنبه ۱۹ آبان ماه در پلتفرم اسکای­روم و با حضور دکتر پدرام سلطانی برگزار شد.

گزارش بیست و یکمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

بیست و یکمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حامیان جامعه مدنی روز چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ با موضوع «حق دفاع شهروندان» برگزار شد.

گزارش بیستمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

بیستمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حامیان جامعه مدنی روز چهارشنبه ۱۷ مهر1398 با موضوع «الگویی برای مطالبه گری اجتماعی فعال» برگزار شد.

در ابتدای این نشست آقای عطاردیان راجع به «کمپین ضد تحریم» توضیحاتی داده و گفتند: این قابل پذیرش نیست که سنگینی و بار این سیاست فشار حداکثری بر دوش مردمی باشد که سهمی در ایجاد این شرایط نداشته‌اند. آسیبی که اين سیاست نادرست بر شهروندان عادی وارد می‌آورد، دست کمی از درد و رنج ناشی از مجروح، زخمی، معلول و کشته شدن در جنگ ندارد. از این رو ضروری است با تشکیل شبکه‌های گسترده از نهادهای مدنی داخلی و بین‌المللیِ صلح طلب، اجازه ندهیم مردم مظلوم و مقاوم ایران به تنهایی بار سنگین تحریم‌ها را بر دوش بکشند. از آنجا كه تحريم ها عليه هر كشور، محدود به مرزهای آن كشور و مردمان ساكن در آن نمی ماند و كليه مردم جهان را درگير و گرفتار مصايب ناشی از تحريم ها ميكند٬ ضروری است در کنار هم و دست در دست یکدیگر  لغو تحریم‌های ظالمانه و ضد حقوق بشری عليه ايران را  از سطح محلی و ملی، به مطالبه‌ای فرامرزی و جهانی تبدیل کنیم.

گزارش نوزدهمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی

نوزدهمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حجم (حامیان جامعه مدنی) و با حضور نمایندگان نهادها و انجمن های مدنی روز چهارشنبه ۱۶ مرداد ١٣٩٨ با موضوع «ادامه بحث نظام مشارکت اجتماعی؛ منابع٬ موانع٬ راهکارها» در سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد.

گزارش هجدهمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

 

 هجدهمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حامیان جامعه مدنی روز چهارشنبه 29 خرداد 1398 با موضوع «سازمان نظام مشارکت اجتماعی؛ فرصت ها و تهدید های فرا روی سازمان های مردم نهاد» برگزار شد.

در ابتدا سعید دهقان نایب رئیس هیات مدیره حامیان جامعه مدنی نحوه برگزاری نشست های هم اندیشی در سال 98 را توضیح داده و گفت: دور جديد نشست های هم اندیشی نهادهای مدنی در سال ۱۳۹۸ با لحاظ نظرات فعالان و نهادهای مدنی با تغییراتی در مدیریت و با مشارکت هرچه بیشتر نهادهای هم اندیش (به این ترتیب که هر جلسه مسئولیت محتوایی بر عهده یک نهاد مدنی عضو میباشد و «حجم» تنها کارگزار جلسات است)  برگزار خواهد شد.

در یازدهمین نشست حجم مطرح شد: کارکرد جامعه مدنی مقابله با دولت نیست

یازدهمین  نشست گفت‌وگوهای راهبردی حامیان جامعه مدنی با موضوع «جامعه مدنی و امنیت عرصه عمومی» روز سه ­شنبه 30 بهمن در سالن همایش­های سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد.

در این نشست عمادالدین باقی که بنیان‌گذار کمیته دفاع از حقوق زندانیان و نویسنده کتاب درسی تاریخ معاصر دبیرستان‌های ایران در اواخر دهه هفتاد بوده است به بحث امنیت و آسیب ­شناسی جامعه مدنی پرداخت.

در دهمین نشست حجم مطرح شد: انقلاب محصول جامعه مدنی نیست

 دهمین نشست گفت‌وگوهای راهبردی حامیان جامعه مدنی با موضوع «جامعه مدنی و انقلاب اسلامی» روز سه ­شنبه 25 دی ماه در سالن همایشهای سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد. در این نشست دکتر جلال جلالی ­زاده از چهره‌های شناخته شده اصلاح طلب، و دکتر علیرضا علوی­ تبار فعال سیاسی و روزنامه‌نگار به ارائه دیدگاههای خود در زمینه نسبت جامعه مدنی با انقلاب اسلامی پرداختند.

در نهمین گفتگوی راهبردی حجم بررسی شد: نسبت نهادهای دانشجویی با جامعه مدنی

 نهمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «جامعه مدنی، نهادهای دانشجویی» با سخنرانی بهاره هدایت، ضیا نبوی و حسام سلامت روز سه شنبه 27 آذر در سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد. در این نشست موضوعاتی چون  رویکرد اصلاح­طلبان به اعتراضات کارگری، فضیلت­های فعالیت دانشجویان در جنبش دانشجویی، و نئولیبرالیزم دانشگاهی بحث شد.

آخوندی در هشتمین گفتگوی راهبردی حجم مطرح کرد: مشکل جامعه ما پذیرش گزاره¬های متعارض است

 هشتمین گفتگوی ماهانه راهبردی حامیان جامعه مدنی (حجم) روز سه شنبه 29 آبان 97 با حضور دکتر عباس آخوندی در محل سالن همایش های سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد. در این گفتگوی راهبردی که محور آن «جامعه مدنی و گذر از چالش های اقتصادی» بود دکتر آخوندی درباره وجود گزاره­های متعارض در فضای سیاسی و اجتماعی کشور و لزوم نه گفتن به چنین گزاره­هایی سخن گفت.

در هفتمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم بررسی شد: موانع مشارکت اجتماعی در جامعه مدنی

هفتمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «جامعه مدنی، موانع مشارکت اجتماعی» روز سه­شنبه 24 مهر1397 با سخنرانی خانم لیلی ارشد مددکار و فعال اجتماعی حوزه زنان و کودکان، آقای مسعود مولانا کنشگر محیط‌ زیست و سهیل معینی فعال حقوق مدنی شهروندان معلول توسط حامیان جامعه مدنی در سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد.

گزارشی از یک کنفرانس: سمن ها، تحریم و مدیریت چالش ها

دپارتمان آموزشی موسسه مطالعاتی «حامیان فردا» سومین سال فعالیت خود را با برگزاری کنفرانس آموزشی «سمن ها، تحریم و مدیریت چالش ها» آغاز کرد. 
موضوع این کنفرانس آموزشی که در 18 و 19مهرماه در تالار کهربا در دانشگاه شریف برگزار شد، ارتقای کیفیت مدیریت پروژه های فقر زدایی، در شرایط پیچیده ناشی از بحران اقتصادی پیش روی کشور بود. 

در ششمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم صورت گرفت: بررسی رابطه جامعه مدنی و دولت در ایران

 

ششمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «جامعه مدنی و دولت» با سخنرانی شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی و فیروزه صابر عضو موسس بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان  و مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه روز سه­شنبه 20 شهریور در سالن همایش­های سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد و طی آن 4 رویکرد یا استراتژی موجود در رابطه بین دولت و نهادهای مدنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پنجمین گفتگوی راهبردی حجم مطرح شد: آسیب ­شناسی جامعه مدنی و اصلاح طلبی در ایران

پنجمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «آسب شناسی جامعه مدنی، اصلاح طلبی» روز سه­شنبه 23 مرداد با سخنرانی دکتر حمیدرضا جلایی­­ پور از چهره ­های شناخته شده اصلاح ­طلبان، سخنرانی کمال اطهاری پژوهشگر توسعه در ایران و با حضور محمود صادقی نمانده نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید