مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان: سازمان مردم نهاد بهترین بستر برای مشارکت مردم هستند/توسعه پایدار سمن ها به حمایت مردمی نیازمند است

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان گفت: توسعه پایدار بدون مشارکت مردم عملی نیست و معتقدیم سازمان های مردم نهاد بهترین بستر برای مشارکت مردم هستند.

"زهرا موسی پور" در حاشیه بازدید جمعی از خبرنگاران از چند سازمان مردم نهاد شهر کرمان اظهار کرد: هدف از این بازدیدها، آشنایی هرچه بیشتر آحاد جامعه با سازمان های مردم نهاد فعال استان است.
موسی پور با بیان اینکه سمن‌ها، کمک کار دولت هستند و خواسته آنها از دولت این است که در کنار آنها باشد و سمن را به جامعه بشناساند، تصریح کرد: اگر سازمان های مردم نهاد در استان فعال نبودند، حجم آسیب‌های اجتماعی بیش از وضعیت کنونی بود و اگر حمایت سمن‌ها نبود، آسیب دیدگان آواره کوچه و خیابان بودند؛ هرچند در حال حاضر نیز مشکلات زیادی در زمینه آسیب‌های اجتماعی داریم.
وی بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد با غیرانتفاعی و غیرسیاسی بودنشان صدای مردم هستند و به دنبال این هستیم که مردم این نهادها را شناخته و کسانی که می خواهند شهر بهتری با آسیب‌های کمتر داشته باشند، با سمن‌ها همکاری کنند تا بتوانند جامعه هدف آنها را پوشش بدهند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان گفت: در استان بیش از 500 سازمان مردم نهاد وجود دارد که مجوز فعالیتشان را از چهار مرجع استانداری و فرانداری ها، بهزیستی، نیروی انتظامی و ورزش و جوانان دریافت می کنند.
وی با اشاره به اینکه 140 سازمان‌های مردم نهاد پروانه فعالیت خود را از استانداری کرمان دریافت کرده‌اند، افزود: 40 مورد از این سمن‌ها در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، 30 مورد در توانمندسازی بانوان، 12 سمن در حفاظت از محیط زیست، چهار مورد در حوزه ورزش، 16 سمن در بهداشت و درمان، 18 مورد در حوزه‌های علمی، تخصصی، میراث، عمران و آبادانی و 20 سمن تطبیقی با نظارت استانداری فعالیت می‌کنند.
موسی پور با اشاره به اینکه دفتر اجتماعی استانداری روند صدور مجوز سازمان‌های مردم نهاد را پیگیری می‌کند، تصریح کرد: در سال 93 تعداد 54 درخواست تاسیس سمن، در 94 تعداد 97 مورد و در سال گذشته 110 درخواست داشته‌ایم که هیچ درخواستی را رد نکرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته 32 پروانه فعالیت برای سازمان‌های مردم نهاد صادر شده است، بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد نیاز به توجه و حمایت معنوی دارند و این نهادها در دولت تدبیر و امید به عنوان نظام پنهان ارتقاء سلامت جامعه مورد حمایت بودند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان گفت: معتقدیم توسعه اجتماعی برای تامین نیازهای سلامت انسان و بالابردن سطح زندگی همه است و دولت به تنهایی قادر به پاسخگویی به همه نیازها نیست.
وی افزود: توسعه پایدار بدون مشارکت مردم عملی نیست و با توجه به اینکه توسعه انسان محور است، معتقدیم سازمان‌های مردم نهاد بهترین بستر برای مشارکت مردم هستند. موسی پور با بیان اینکه تلاش کرده ایم سازمان های مردم نهاد را با جامعه پیوند بزنیم، تصریح کرد: مهم ترین ظرفیتی که در حاشیه شهرک صنعتی کرمان و الله آباد کار می کند، سمن ها هستند و در حالی که یکی از بحث های مهم آموزش و پرورش انسداد مبادی بیسوادی است، سازمان های مردم نهاد کمک بزرگی به این سازمان در جهت شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل کرده اند. وی بیان کرد: سمن ها یکی از بازوهای قوی در کنار مراکز ترک اعتیاد هستند و همچنین با برگزاری دوره های آموزشی، کلاس های مهارت زندگی، توزیع غذای گرم و ... کمک های شایانی به اقشار آسیب دیده می کنند. مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان در ادامه با تاکید بر همکاری مردم با سمن‌ها گفت: باید کمک‌های مردم منظم و قانونمند شود و سمن‌ها قوی باشند و در این صورت آسیب‌های آن شهر و منطقه کاهش خواهد یافت و دفتر اجتماعی استانداری کرمان این آمادگی را دارد در جهت ارتقاء جایگاه سازمان های مردم نهاد تورهای بازدید خیّران را از این نهادها برگزار کند. وی با بیان اینکه متاسفانه حجم آسیب‌های اجتماعی به قدری زیاد است که باید دستگاه‌های اجرایی مختلفی به همراه سازمان‌های مردم نهاد فعالیت کنند، خاطرنشان کرد: مرکز شماره 6 فنی و حرفه‌ای دوره آموزشی مهارت را برای سرپرستان خانوار و بهبودیافتگان و آسیب دیدگان برگزار می کند.

 

منبع: ایسنا

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید