معاون دبیر ستاد حقوق بشر: دفتر سازمان‌های مردم نهاد در ستاد حقوق بشر تشکیل شد

دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر در نشست تعامل با سازمان‌های مردم نهاد که به تدوین چهارمین گزارش ادواری میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی اختصاص داشت، با اشاره به فعالیت های اثرگذار سمن‌ها اظهار کرد: اگر نگاهی به نقش سمن‌ها در جمهوری اسلامی ایران و مقایسه تطبیقی به جایگاه سازمان‌های مردم نهاد در کشورهای دیگر داشته باشیم، متوجه خواهیم شد در این زمینه جزو کشورهای پیشرو هستیم.

وی با اشاره به آمار 20 تا 27 هزار سمن فعال در کشور تصریح کرد: این سمن‌ها در حوزه های تخصصی متعددی مشغول به فعالیت هستند و فقط 4 هزار مورد از آن‌ها از سوی وزارت کشور به ثبت رسیده اند.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر همچنین گفت: نهادهای مختلفی در کشور به صدور مجوز برای سمن‌ها مبادرت می‌کنند و باید به منظور تنویر افکار عمومی، نسبت به این موضوع اطلاع رسانی و روشنگری صورت گیرد.

غریب آبادی با اشاره به اقدامات  ملی سمن‌ها در سطح کشور یادآور شد: در سال 95 حدود 25 تا 30 کارگاه در سطح ملی از سوی سمن ها و با حضور نهادهای حاکمیتی در حوزه های مختلف برگزار شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی سمن‌ها افزود: فعالیت سمن‌ها محدود به اقدامات ملی نمی‌شود و حوزه فعالیت آن ها نباید محدود به داخل نگاه شود.

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر ضرورت ایجاد تعادل بین فعالیت‌های داخلی و اقدامات بین‌المللی سازمان‌های مردم نهاد، سرمایه گذاری در این زمینه را به عنوان نکته کلیدی مورد اشاره قرار داد و خواستار تقویت فعالیت‌های بین‌المللی و ایجاد امکانات برای سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه شد.

وی با تأکید بر ارتقای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در داخل و خارج کشور، افزود: باید در این زمینه اقدامات هدفمند صورت گیرد که بخشی به عهده سازمان‌های مردم نهاد و بخشی بر عهده نهادهای حاکمیتی است.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به آمار سمن‌هایی که مقام مشورتی دارند گفت: در حال حاضر در کشور ما بیش از 25 سازمان غیردولتی دارای مقام مشورتی هستند که می‌توانند در مجامع بین‌المللی حضور داشته باشند و مسائل مربوطه را مطرح نمایند.

وی لزوم حرکت به سمت ارتقای سمن‌هایی که مقام مشورتی کسب می‌کنند را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید تلاش شود تعداد سمن‌هایی که مقام مشورتی دارند، افزایش پیدا کند تا هم جایگاه ایران در این عرصه ارتقا پیدا کند و هم امکان حضور سمن‌های بیشتری در مجامع بین‌المللی فراهم شود.

غریب آبادی با اشاره به آمار سازمان‌های مردم نهادی که در حوزه حقوق بشر فعالیت می‌کنند، تعداد آن‌ها را بین 700 تا هزار سمن اعلام کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد ظرفیت و سرمایه مناسبی در جهت حفظ منافع ملی و ارتقای توانمندی، امنیت ملی و توسعه کشور هستند و باید از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی سمن ها، استفاده شود.

وی از تشکیل دفتر سازمان‌های مردم در ستاد حقوق بشر خبر داد و گفت: این دفتر در 9 حوزه از هفته آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه حقوق بشر خواست که برای معرفی نماینده جهت حضور در میز سمن ها اقدام کنند.

وی به آثار مثبت راه‌اندازی این دفتر اشاره کرد و گفت: تشکیل دفتر سازمان‌های مردم نهاد در ستاد حقوق بشر کاری دوسویه و بسیار مهم است چرا که ستاد می‌تواند اطلاعات لازم را به سمن‌های فعال در این حوزه ارائه کند. از سوی دیگر، از آن جایی که ستاد حقوق بشر فراقوه ای است و نمایندگان هر سه قوه در آن حضور دارند، مکان خوبی برای انتقال پیشنهادات و نظرات مطروحه از سوی سازمان‌های مردم نهاد به دستگاه ها و نهادها خواهد بود.

 

منبع: ایسنا

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید