مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی جوانان: اساسنامه مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد به زودی تصویب می‌شود

رضا حجتی در خصوص کلیات برگزاری اولین نشست هم‌اندیشی اعضای منتخب مجامع استانی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان سراسر کشور افزود: مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان، یک تأسیسات جدیدی است که به سمن‌ها کمک می‌کند تا در وهله اول، نمایندگی را تمرین کنند و در این زمینه ممارست داشته باشند و در وهله دوم، با نهادهای تصمیم‌گیر مثل دولت، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای عمومی مانند شوراهای شهر ارتباط بگیرند و در فرایندهای تصمیم‌سازی شرکت کنند.

وی افزود: این تأسیسات باید توسط خود سازمان‌های مردم نهاد ایجاد شود و ما به عنوان دولت، به این سازمان‌ها کمک می‌کنیم که این مجمع را شکل بدهند و این نشست بعد از انتخابات اولیه‌ای که در بهمن ماه سال گذشته انجام شد، اولین نشستی است که موضوع اساسنامه و چگونگی تدوین اساسنامه در آن بحث خواهد شد. حجتی خاطرنشان کرد: در روز نخست این نشست، در رابطه با چرایی و مبانی نظری این نوع توانمندسازی بحث و بررسی کردیم و در قسمت دوم، درباره چگونگی آن صحبت می‌کنیم. امیدواریم که این سازمان‌ها در دو ماه آینده بتوانند به یک اساسنامه مشترک دست پیدا کنند و اگر این اتفاق بیفتد، سعی می‌کنیم این اساسنامه از سوی سازمان ملی جوانان هم تایید شده و به رسمیت شناخته شود. وی ادامه داد: امیدوارم مجامع استانی سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان یک تشکیلات بینابینی و عمومی بین دولت و سازمان‌های مردم نهاد، بتوانند فعالیت کنند و تأثیرگذار باشند. مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، در خصوص عمده مشکلات فعالیت سمن‌ها بیان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان در ابتدای راه خود قرار دارند و مشکل اصلی آنان، این است که توسط دولت و دستگاه‌های دولتی به رسمیت شناخته نشده‌اند و شخصیت حقوقی کامل ندارند و شناسه ملی اشخاص حقوقی را نمی‌توانند بگیرند؛ همین موضوع، یک مانع بزرگ برای سازمان‌های مردم نهاد است که تلاش می‌کنیم به کمک این مجامع و توسط وزارت کشور و سازمان ثبت شرکت‌های غیردولتی، این مشکل را حل کنیم. حجتی افزود: همچنین سمن‌ها در زمینه توانمندسازی، با مشکلاتی روبرو هستند که باید این مشکلات به تدریج بررسی و حل شوند و در این راستا، تلاش می‌کنیم دستگاه‌های دولتی، سمن‌ها را بیشتر به رسمیت بشناسند و برخی کارها را به آن‌ها واگذار کنند تا خودباوری این سازمان‌های مردم‌نهاد بیشتر شود تا این تشکل‌ها، بعضی کارها را با کیفیت بالاتر و هزینه پایین‌تر انجام دهند و جوانان نیز در مسیر توسعه ملی و اجتماعی قرار بگیرند. وی درخصوص زمان برگزاری ادامه این نشست‌ها نیز گفت: مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد استانی، در آستانه تأسیس قرار دارد و هر تعداد جلسه نیاز باشد، برگزار می‌کنیم تا اساسنامه تصویب شود و شاید در سه ماه آینده، چند گردهمایی فشرده نیز داشته باشیم. مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، استان‌های البرز، همدان، زنجان، آذربایجان‌ شرقی و کردستان را از جمله سازمان‌های مردم نهاد فعال در سال گذشته عنوان کرد.

 

منبع: مهر
 

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید