مشکلات سازمان‌های مردم نهاد در استانداری تهران بررسی شد

نشست سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران با محوریت اعلام نظرات و مکاتبات سازمان‌های مردم نهاد عصر دوشنبه در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

سیاوش شهریور، مدیرکل اجتماعی استانداری تهران در نشست سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: بر اساس سند چشم انداز بیست ساله و سیاست‌های کلی نظام کشور جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴، مردم سالاری دینی، عدالت اجتماعی پیوستگی مردم و حکومت، مردمی صالح، فرهیخته، سالم و تربیت شده در مکتب اسلام و انقلاب، فعال، مسئولیت پذیر، ایثارگر، رضایت‌مند، برخوردار از وجدان کاری، روحیه تعاون و سازگاری اجتماعی، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و شکوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن دارد؛ همچنین نقش آفرینان دستیابی به اهداف این ماموریت، جامعه، سیاست‌گزاران و بدنه کارشناسی در سازمان های دولتی و غیردولتی بیان شده است.

وی افزود: سازمان‌های مردم نهاد، سازمان‌های داوطلبانه، غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی هستند که به عنوان نهادهای مدنی و تبلور مشارکت و اعتماد اجتماعی، واسط بین دولت و مردم بوده و مشارکت اجتماعی مردم را در رشد و توسعه جامعه موجب می شوند. 

شهریور با بیان اینکه در ایران نیز در دو دهه اخیر سازمان‌های مردم نهاد (سمن) بسیاری در حوزه‌های مختلف، فعالیت‌های اجتماعی گسترده و متنوعی را انجام دادند گفت: ضرورت ایجاد و تقویت سازمان های مردم نهاد را می توان در تحقق اهدافی چون کوچک سازی دولت، توانمندسازی مردم، شناسایی آسیب‌های اجتماعی، بومی سازی و بهینه سازی فرآیند برنامه ریزی و عملیاتی سازی برنامه ها و مقابله با آسیب‌ها، افزایش سرمایه اجتماعی و … دانست.

مدیرکل اجتماعی استانداری تهران افزود: با قرار گرفتن کشور در دوران گذار “درگیر شدن گروه‌های مختلف به آسیب‌های اجتماعی”، “عوامل دگرگون شده  مکانی، زمانی و اجتماعی”، “تراکم جمعیت با ویژگی های اجتماعی اقتصادی و تنوع فرهنگی”، “بیکاری”، “تفاوت در گذران اوقات فراغت جوانان و نوجوانان”، “سطح سواد پایین والدین”، “نبود کنترل کافی قانونی و ساختار محله های مسکونی و مهاجرت”، و… به کارگیری “یک الگوی واحد برای رویارویی با آسیب‌های اجتماعی” غیرممکن و بلکه بی فایده می سازد.

شهریور در پایان خاطرنشان کرد: در چنین وضعیت اجتماعی ویژه، حرکت در جهت تحقق چنان جامعه‌ای، صرفاً ارائه خدمات از سوی دولت و نهادهای غیرمردمی نمی‌تواند کافی باشد و لازم است شرایطی مهیا شود تا افراد در “قامت گروه‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد” به عنوان ذینفع و عامل ارتقای رفاه اجتماعی و “کنشگر جمعی” بدل شوند، مسئولیت پذیر شوند و در یک هماهنگی جمعی، فعالانه در جهت بهبود و ارتقای شرایط زندگی اجتماعی‌شان مشارکت و همکاری کنند.

در این نشست جمعی از سازمان‌های مردم نهاد به طرح و بررسی مسائل مرتبط با سمن‌ها در خصوص مشکلات‌شان از جمله قوانین مالیاتی، تمدید مجوز از سوی مراجع ذی‌صلاح و بسیاری از موارد دیگر پرداختند.

 

منبع: تهران نیوز

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید