معاون اجتماعی وزارت بهداشت: بانک اطلاعاتی سمن‌های سلامت تشکیل می‌شود

معاون اجتماعی وزارت بهداشت نوشت: در صدد آن هستیم با تشکیل بانک اطلاعاتی، توانمندسازی و توسعه کمی و کیفی سمن‌ها، راه توسعه سلامت را بیش از گذشته با سپردن امور مردم به دست خودشان هموار کنیم.

دکتر محمد هادی ایازی با انتشار یادداشتی درباره سمن‌ها آورده است:« خبر این است: " اجتماعی شدن نظام سلامت، هزینه‌های حوزه سلامت را کاهش می‌دهد."

حال باید ببینیم برای اجتماعی کردن نظام سلامت، چه باید کرد؟

بی‌شک از یک سو مشارکت دستگاه‌های فرهنگ‌ساز، بین‌بخشی و مردم از اصلی ترین ارکان تحقق این مهم هستند. از سویی دیگر پذیرفتن اینکه دولت به دلیل محدودیت در تامین منابع به‌تنهایی نمی‌تواند برای تقویت اقدامات در حوزه سلامت کاری انجام دهد، مشارکت افراد، سمن‌ها و انجمن‌ها در این حوزه حیاتی را دو چندان می‌کند.

زمانی که معاونت اجتماعی را در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاسیس کردیم، راه را یافتیم و اکنون وقت آن است که مسیر را با تقویت سمن‌های کارآمد در حوزه سلامت هموار کنیم. می‌دانستیم کافی است که موانع و زنجیرها را از پاهای آن‌ها بازکنیم، انرژی‌ای به اندازه همه ایران آزاد می‌شود برای کمک به همنوع.

سمن‌ها می توانند با مشارکت خود بخش عمده‌ای از مشکلات را حل و در اجتماعی شدن نظام سلامت نقش ویژه‌ای ایفا کنند.

اهمیت مشارکت دستگاه‌ها در حوزه سلامت مردم تا حدی است که سازمان جهانی بهداشت (WHO) حداکثر سهم مدیریت نظام سلامت از سلامت را، ۲۵ درصد و ۷۵ درصد مابقی را در اختیار دستگاه‌های دیگری عنوان می‌کند. سمن‌ها به‌ویژه سمن‌های سلامت هر جا که می‌روند رد پای مهربانی از خود برجای می‌گذارند. آن‌ها با ساختار قانونمند، مستقل،غیرانتفاعی، داوطلبانه و مقید به ارزش‌های اجتماعی برای رفاه عمومی به ویژه طبقه محروم جامعه هستند. یکی از مهمترین ماموریت‌های آن‌ها بی‌مشکل کردن زندگی برای بیمار است تا تنها به درمانش بیندیشد و در این باره با انگیزه زندگی کند. به عبارتی سمن‌ها به زندگی می‌اندیشند. از این رو بود که تلاش کردیم سمن‌ها را شناسایی کنیم، افزایش سپس به آن‌ها آموزش بدهیم. به عبارتی باید نقش مدیریت منابع را از طرق علمی به انجام می رساندیم. زیرا نیک می‌دانیم که مهم نیست چقدر امکانات در اختیار داریم، اگر ندانیم چگونه از آنها استفاده کنیم، هیچگاه کافی نخواهند بود...

اکنون ۸۷۵خیریه و ۶۲۰سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت در سطح کشور نقش بسیار موثری در ارتقای سطح بهداشت و درمان جامعه در زمینه هایی همچون فعالیت‌های درمانی، پیشگیرانه، فرهنگی و آموزشی ایفا می‌کنند بنابراین تسهیل و تعمیق علمی کار خیرین و انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد باید اولویت نخست ما بود زیرا می‌دانستیم همواره زمانی فرا می‌رسد که باید میان تماشاگر بودن و عمل یکی را برگزید ...این معیار انسان شدن است! و سمن‌ها در ایفای چنین نقشی پیشتاز.

با این همه کسی گمان نمی‌کرد وقتی در گوشه‌ای از کشور زلزله‌ای صدها جان شیرین را ستاند، معجزه رخ می دهد. برای کاهش آلام مردم خیل عظیم سمن‌های بهداشتی به کمک زلزله زدگان شتافتند و سهم خود را در یک همبستگی با شکوه ملی با کمک به هموطنان کرد خود ایفا کردند؛ به نحوی که صحنه‌های شکوهمند آن در هر نگاه با وجدانی، حلقه‌های اشک را شکل دادند. زلزله ۷ ریشتری با گستره وحشتناک تخریب واقعا از توان دولت خارج بود که در مدت زمانی کوتاه، این گونه امدادرسانی کند که سمن‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه پزشکی کردند. به نظر من، ما دولتمردان روزی خواهیم مرد که نخواهیم و نتوانیم از قدرت مشارکت مردم برای اداره زندگی شان بهره ببریم. سمن‌های سلامت در زلزله کرمانشاه ثابت کردند که به حق نام «سفیران سلامت » بر آنان نهاده شده است.

در چندروز نخست زلزله سازمان های مردم نهاد با ارسال صدها باراقلام کمکی مورد نیاز، ۳۲ تیم پزشکی، ۳۳ کانکس و ۳۲ تیم پاکسازی محیط زیست در مناطق زلزله زده حضور داشتند. این تیم‌ها همراه با کمک‌رسانی در عین حال به استانداردسازی در تامین نیازهای منطقه با توجه به شناخت بومی از آنان مبادرت می‌کردند. حال که معجزه توانمندی سمن‌ها را در زلزله کرمانشاه به تماشا نشستیم در صدد آن هستیم با تشکیل بانک اطلاعاتی، توانمندسازی و توسعه کمی و کیفی سمن‌ها، راه توسعه سلامت را بیش از گذشته با سپردن امور مردم به دست خودشان هموار کنیم. سمن‌ها همانند خانه‌ای هستند که در آن‌ها آدم‌ها یکدیگر را دوست دارند و به یاری هم می شتابند و می‌دانند راه‌اندازی سمن برای شهرت و انتفاع مادی مانند خانواده‌ای است که در آن بچه ها قد می‌کشند، اما به دلیل فقدان عشق میان والدین، "بزرگ" نمی شوند.

اندیشه‌های خوب از روح های پاک تراوش می‌کنند. سمن‌ها محلی‌اند برای تولید چنین اندیشه‌هایی و سمن‌های سلامت تنها به این می اندیشند که مخاطبانشان صادقانه بگویند: نگران نباش، باهم درستش می کنیم... تو به زودی خوب می‌شی.»

 

منبع: ایسنا

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید