جلسات مشترک با مقام معظم رهبری حول ٥ آسیب

پاییز سال گذشته که چندماهی از شروع طرح‌های ضربتی شهرداری تهران و نیروی انتظامی در منطقه ١٢ تهران گذشته بود، مسئولان از جلسه‌ای مشترک با مقام معظم رهبری پیرامون چند آسیب اجتماعی مهم از جمله طلاق و اعتیاد خبر دادند. دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که یکی از افراد حاضر در جلسه مشترک سران سه قوه با مقام معظم رهبری بود، از ورود ایشان به مسئله آسیب‌های اجتماعی و دستور برای ریشه‌یابی آنها خبر داد و اینکه قرار است دستگاه‌های متولی نتایج اقدامات خود را در مدتی مشخص به حضور ایشان ارائه کنند. حالا وزیر کشور با اشاره به این دستور پیگیری از بالاترین سطح در مورد آسیب‌های اجتماعی، اعلام کرده که قرار است این گزارش آبان ماه امسال ارائه شود. 

بسیاری از آسیب‌هایی که حالا محل نگرانی مقام معظم رهبری و واکنش ایشان شده است، آسیب‌هایی بوده‌اند که تا همین چندسال قبل صحبت در مورد آنها منع داشت و ارائه گزارش‌ها پیرامونشان سیاه‌نمایی بود اما با توسعه ابعاد این آسیب‌ها و رخنه آنها به قشرهای مختلف جمعیت و به‌خصوص تهدید نهاد خانواده، انگار مجوزی هم برای صحبت درباره آنها داده شد؛ مجوزی که شاید با ورود بسیاری از مسئولان ازجمله شهردار تهران به آسیب‌ها داده شد. افزایش شمار بیماران مبتلا به ایدز، کاهش سن در معضلاتی چون اعتیاد و جرایم خشن یا زنانه‌شدن اعتیاد، تغییر رفتار اعتیاد، افزایش تولید و مصرف شیشه، تعداد قابل‌توجه زنان معتاد و کارتن‌خواب، ورود اعتیاد به مدارس و به‌طور مشخص افزایش طلاق و نگرانی از روابط فرازناشویی در چندسال اخیر تبدیل به دستور جلسات مهم مسئولان و سوژه‌های مکرر و قابل‌بحث رسانه‌ها شده است. در میان این موضوعات، یکی از مکان‌هایی که بیشترین میزان این آسیب‌ها را در خود یک‌جا جمع کرد، منطقه ١٢ تهران بود. این منطقه از دهه‌های گذشته مورد هجمه و فشار فقر و محرومیت و انواع آسیب‌های مختلف و به‌خصوص بی‌مهری توسعه شهری بود و در نتیجه همه این دستاوردها ساکنان خود را یا از دست داد یا بیمار کرد. شهردار تهران که بعد از یک دهه مسئولیت در تهران به اذعان خودش به این نتیجه رسید که بیرون گودایستادن جواب نمی‌دهد، تصمیم گرفت اقدامی برای این منطقه و محلات پرآسیب آن انجام دهد و این‌گونه بود که طرح انضباط اجتماعی را شروع کرد و همه معتادان را به چند نقطه در محله هرندی سوق داد و به قیمت ایجاد یک منطقه پرآسیب، قسمت‌های دیگر را شست و گل کاشت و تخلیه کرد. البته این تخلیه طبق معمول ضربتی زمان زیادی طول نکشید و معتادان رسوب‌کرده در شوش و هرندی و دروازه‌غار مثل آب که راه خودش را پیدا می‌کند، دوباره در کوچه‌پس‌کوچه‌های هرندی پیدایشان شد. به‌هررو گزارش این طرح پرحاشیه هم یکی از موارد گزارش‌داده‌شده به مقام معظم رهبری بود و همچنان قرار است نتایج این اقدامات را در دور بعدی جلسات مشترک سران سه قوه به مقام معظم رهبری ارائه کنند. در زمان اعلام تشکیل این جلسات مشترک با مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان، هر یک از دستگاه‌های متولی، برنامه‌ریزی‌های مضاعفی را در نظر گرفتند و حسینعلی امیری، قائم‌مقام وزیر کشور، اعلام کرد که دستگاه‌های مختلفی مکلف شدند آسیب‌شناسی‌های انجام‌شده و راهکارهای ارائه‌شده برای حل این آسیب‌ها را پیگیری کنند و نتایج آنها را در زمان مشخص‌شده به مقامات عالی نظام ارائه دهند. حالا بیش از شش‌ماه بعد از این دستور اکید، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، اعلام می‌کند که قرار است آبان ماه جهت ارائه گزارش از وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور و اقدامات انجام‌شده در این حوزه خدمت مقام معظم رهبری‌ برسند. وی به جلسه مشترک با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: گزارشی در مورد وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور ارائه کردیم و ایشان دستوراتی را در این راستا ابلاغ کردند و قرار شد شش‌ماه دیگر نتایج عملکرد دستگاه‌های مختلف را به محضر ایشان برسانیم. در جلسه دوم ایشان از اقدامات انجام‌شده ابراز رضایت کردند و قرار شد در جلسه بعدی همه دستگاه‌ها حول محور ساماندهی آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در پنج اولویت طلاق، اعتیاد، ‌حاشیه‌نشینی و مکان‌های حاد از نظر آسیب‌ها گزارش‌های خود را ارائه کند. 
رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه جلسه شورای اجتماعی نیز به ریاست رئیس‌جمهور برگزار می‌شود، گفت: ‌بنده به‌عنوان جانشین ایشان جلسات را اداره کردم و دستورهای لازم و تقسیم کار ملی صورت گرفته است. همه دستگاه‌ها از جمله متولیان امور اقدامات لازم را انجام خواهند داد تا ان‌شاءالله برای شش‌ماه آینده جهش بلندی درخصوص ساماندهی آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم و بتوانیم با گزارش قابل‌قبولی در محضر مقام معظم رهبری حاضر شویم. 

منبع: شرق

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید