شکل‌گیری سمن‌های فعال در حوزه رفع بی‌سوادی و کم سوادی ضروری است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی خواستار شکل‌گیری سمن‌های فعال در حوزه رفع بی‌سوادی و کم سوادی شد.

شکرالله حسن‌بیگی در نشست شورای پشتیبانی سواد آموزی استان مرکزی اظهار کرد: سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد بازوان پر توان دولت در اجرای برنامه‌ها و اهداف هستند که خوشبختانه عملکرد این تشکل‌ها نقش موثری در پیشبرد اهداف دولت دارد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر موضوع بی‌سوادی یکی از دغدغه‌های مهم دولت است و ما موظف هستیم با برنامه‌ریزی‌های جامع و کارشناسی شده این دغدغه را برطرف کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه بکارگیری ظرفیت سمن‌ها نقش موثری در ریشه‌کنی بی‌سوادی و کم‌سوادی در استان دارد، گفت: تشکیل سمن‌های فعال به منظور رفع بی‌سوادی و کم‌سوادی در استان امری ضروری است که دفتر امور اجتماعی این آمادگی را دارد که در اسرع وقت موضوع را بررسی کرده و مجوز لازم را در این زمینه صادر کند.

حسن‌بیگی گفت: هم اکنون  65 درصد از ورودی‌های به زندان کم‌سواد یا بی‌سواد هستند که این آمار نشانگر اهمیت و نقش سواد آموزی در کاهش بزهکاری و ناهنجاری‌های اجتماعی است.

 وی بیان کرد: سواد آموزی نقش بسزایی در کاهش بزهکاری و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد که می‌طلبد فرمانداران، روسای آموزش پرورش و مسئولان شهرستانی و استانی با برگزاری نشست‌های شورای پشتیبانی سواد آموزی و ارائه راهکارهای مناسب جذب و ایجاد رغبت در افراد برای حضور در کلاس‌ها و ایجاد برش استانی ریشه کنی بی‌سوادی، سواد آموزی و کاهش بی‌سوادی را با جدیت دنبال کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری استان مرکزی از آمادگی استانداری مرکزی برای هرگونه همکاری در زمینه ایجاد سمن خاص برای بی‌سوادی و کم سوادی در استان خبر داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز گفت: در حال حاضر تعداد بی‌سوادان زیر 50 سال استان 42 هزار و 901 نفر است که از این تعداد یک هزار و 497 نفر آموزش ناپذیر، 167 نفر فوت شده و 6 هزار و 356 نفر از اولویت آموزش پرورش برای سواد آموزی خارج شده‌اند.

شهریار فولادوند افزود: بر اساس آمار وجود 57 هزار و 724 نفر بی‌سواد، 893 هزار و 855 نفر باسواد و 9 هزار و 250 نفر با وضعیت نامعلوم در سطح استان هستند که 48 هزار و 474 نفر از افراد بی‌سواد زیر سن 50 سال قرار دارند.

به گفته وی 14 هزار نفر از افراد بی‌سواد و کم سواد این استان امسال از اولویت آموزشی آموزش و پرورش خارج شده و حدود 15 هزار و 520 نفر بی‌سواد و کم سواد در سطح این استان باقی مانده‌اند که بر اساس برنامه 2 هزار و 500 نفر این افراد امسال باید تحت آموزش قرار گیرند.

 

منبع: فارس

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید