انتشار «داروگ» نشریه نوجوانان دوستدار محیط زیست

اولین نشریه نوجوانان دوستدار محیط‌زیست با عنوان «داروگ» در قالب ماهنامه منتشر شد. در شماره مرداد داروگ، علاوه بر اخبار فعالیت‌ها و جشنواره‌های محیط‌زیستی مرتبط با کودکان، هفت کمپین‌ بین‌المللی مؤثر در حوزه محیط‌زیستی برای نوجوانان معرفی شده است. کمپین‌های ایرانی «من بین خطوط می‌رانم»، «سه‌شنبه‌‌های ‌بدون خودرو»، «آشغال نریزیم» و... نیز در قالب گزارش و یادداشت برای مخاطبان تشریح شده است. طبیعت‌گردی و راه‌ها و روش‌های زندگی در طبیعت از دیگر مطالب این شماره هستند که در آن، نوجوانان با سبک زندگی افرادی که در دل طبیعت به‌ طور موقتی زندگی می‌کنند و ملزومات طبیعت‌گردی و ماندن در جنگل و کویر، آشنا می‌شوند.

در یک گفت‌وگو با اسرا مفاخری، دختر ۱۴ساله غارنورد، مخاطبان نشریه با این ورزش آشنا می‌شوند. در ادامه، یک پیشنهاد شغلی برای آینده نوجوانان نیز در داروگ گنجانده شده: محیط‌بانی، به‌مثابه شغلی برای آینده. در این نوشته، نوجوانان ابتدا با شغل محیط‌بان آشنا می‌شوند و در ادامه، راه‌های فراگیری این شغل و ورود به آن را می‌خوانند.

اما در بخش فرهنگی، دو نویسنده و شاعر که دغدغه‌های محیط‌زیستی در آثارشان بیشتر است، معرفی شده‌اند: ابتدا عباس عبدی، رمان‌نویس ساکن جزیره قشم، که ازجمله افرادی است که در تمام رمان‌های نوجوانش دغدغه‌های محیط‌زیستی دارد؛ در این شماره ضمن گفت‌وگویی با این نویسنده، آثارش نیز به ‌طور جداگانه معرفی شده است. مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده کودکان و نوجوانان نیز در گپی دوستانه با داروگ، تجربه‌های محیط‌زیستی خود و تجربه سفرهای خارجی‌اش را بازگویی کرده است. حیوانات شهری ماننده گربه و کبوتر، در مطلبی با عنوان «حیات ‌وحش روی پشت‌بام‌ها» معرفی شده و مخاطبان داروگ با بایدها و نبایدهای این بخش از حیات ‌وحش ساکن در شهرها آشنا می‌شوند. گزارشی از موزه حیات وحش دارآباد، نگاهی به ساخت کاردستی با استفاده از دورریختنی‌ها، معرفی افعی دماوندی، انيمیشین‌ زوتوپیا و چند انفوگراف با موضوع تغییرات آب و هوا، از دیگر مطالب داروگ مردادماه هستند. در این نشریه همچنین مطالبی از نوجوانان شرکت‌کننده در جشنواره محیط‌زیستی سپیدار در قالب داستان و شعر آمده است؛ ضمن آنکه در سرمقاله، از تمام نوجوانان کشور خواسته شده است که گزارش‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های خود از محیط‌زیست اطراف را برای درج در نشریه و سایت آن ارسال کنند. شرکت انتشارات فنی ایران صاحب‌امتیاز، آرش قلمی‌فرد، مدیرمسئول و حسین نوروزی، دبیر تحریریه این نشریه هستند. این ماهنامه زیر نظر سیدرضا کروبی، هایده کروبی، مرتضی تفرشی و آرش قلمی‌فرد به عنوان شورای سیاست‌گذاری اداره می‌شود. آزاده پاک‌نژاد، مدیر تصویرسازی، میترا حدادی، مدیر گرافیک، روزبه فولادی عکاس و محمد حسن‌پور ویراستار داروگ هستند. داریوش نثاری مشاور نشریه و پیام ابراهیمی مسئول بخش جایزه سپیدار هستند.

 

منبع: شرق

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید