سازمان ملی جوانان در انتظار لایحه دولت است؛ اشتباهی که اصلاح نشد

سعیده علیپور| 6 سال از طرح دولت قبل در ادغام دو سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان می‌گذرد؛ ادغامی که نتیجه محسوس آن گم‌شدن مطالبات و پیگیری‌های حوزه جوانان بوده و کارشناسان آن را اشتباه آن دولت عنوان کرده‌اند. با این حال پس از روی کار آمدن دولت جدید و اظهاراتی در مورد تفکیک این دو بخش از سوی مسئولان، هنوز اقدامی برای تفکیک معاونت جوانان و احیای سازمان ملی جوانان صورت نگرفته است. در حالی که دولت دهم مدعی بود به قصد کوچک‌سازی دولت و کاهش هزینه‌هایش این دو سازمان را در هم ادغام کرده است، اما به گفته برخی کارشناسان، با تاسیس یک وزارتخانه جدید، نه تنها هزینه‌ها کاهش نیافته، بلکه عملکرد بخش جوانان را تا تقلیل آن به سطح یک معاونت در یک وزارتخانه کم کرده است.

جداسازی‌ها به چه دلیل

سال 1392 زمانی که دولت یازدهم  روی کار آمد‌ محمود گودرزی، وزیر ورزش به صراحت گفت که تلفیق ورزش و امور جوانان از اول اشتباه بوده و ورزش و جوانان دو مقوله جداگانه هستند. اظهارت او این امیدواری را به وجود آورد که بار دیگر سازمان ملی جوانان احیا خواهد شد. اما پس از گذشت سه سال هنوز لایحه تشکیل مجدد سازمان ملی جوانان در کمیسیون اجتماعی دولت قرار دارد. رضا حجتی، مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان که ایجاد سازمان ملی جوانان را هدیه دولت به جوانان می‌داند با بیان اینکه از سرنوشت این لایحه که در کمیسیون اجتماعی دولت است، اطلاعی ندارد، به «فرهیختگان» می‌گوید: «حدود 24 میلیون نفر از جمعیت کشور؛‌ یعنی نزدیک به یک سوم جمعیت کشور جوان هستند. از سوی دیگر وضعیت آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و بیکاری و ازدواج نشان می‌دهد، ما در این حوزه نیاز به توجه جدی‌تری داریم.»
به گفته او، در حوزه جوانان نیازمند کار ستادی و فعالیت‌های بین‌بخشی هستیم که از طریق معاونت در وزارتخانه نمی‌توان آن را پیگیری کرد. در این راستا باید نهادی مشابه سازمان محیط‌زیست که ابلاغیه‌های آن برای هفت، هشت وزارتخانه لازم‌الاجراست، در حوزه جوانان فعال شود تا  فعالیت‌های بین‌بخشی  و بین وزارتخانه‌ای انجام شود. واقعیت این است که ظرفیت معاونت امور جوانان در وزارتخانه ورزش در حدی نیست که بتواند این موضوع را پیگیری کند.
به گفته او، دلیل تعلل دولت در دادن لایحه تفکیک به مجلس، هزینه‌های آن نیست؛ چرا‌که این موضوع هزینه‌های دولت را افزایش نخواهد داد. حجتی ادامه می‌دهد: «در حوزه جوانان نباید به هزینه‌ها این‌گونه نگاه شود؛ چرا که هر چقدر در این بخش کمتر هزینه کنیم، مجبوریم هزینه‌های بخش آسیب‌های اجتماعی را چند برابر پرداخت کنیم.»

 محافظه‌کاری در جداسازی در حالی که بیشتر کارشناسان این حوزه معتقدند تفکیک باید زودتر انجام شود و حتی معاون پیشین امور جوانان وزارت ورزش، یکی از دلایل استعفای خود را تفکیک نشدن این بخش عنوان کرده بود، اما هنوز لایحه دولت در پیچ و خم آماده‌سازی است. برخی معتقدند دولت به دلیل وجود فشارها ترجیح می‌د‌هد این جداسازی را به تاخیر بیندازد، چرا که تغییر این ساختار‌ها در کوتاه مدت هزینه‌هایی را به دولت تحمیل می‌کند.  دلیل تاخیر

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی در این باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «ادغام برخی از وزارتخانه‌ها در دولت قبل کارشناسانه نبود؛ چرا که ما باید به بخش جوانان نگاه فرا‌سازمانی داشته باشیم و این موضوع  باید در قالب همان سازمانی زیر نظر دولت دنبال می‌شد.او دلیل تاخیر آماده‌سازی این لایحه و ارائه آن به دولت  را دقت نظر کمیسیون اجتماعی دولت برای ارائه یک لایحه همه‌جانبه می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند تا انتهای امسال این لایحه به مجلس تقدیم شود.

منبع: فرهیختگان

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید