پویشی برای آزادی صیادان ایرانی پس از ۲۰ ماه

جمعی از فعالان اجتماعی پس از مرگ دو ملوان و صیاد ایرانی دیگر بر اثر گرسنگی و تشنگی که در اسارت دزدان دریایی بودند، با تشکیل پویشی مردمی خواستار رسیدگی به موضوع از سوی دولت و مسئولان شدند. جمعی از فعالان اجتماعی پس از انتشار خبر طولانی شدنِ اسارت هموطنانمان در بند دزدان دریایی سومالیایی و مرگ پی‌درپی آنها بر اثر گرسنگی و تشنگی، ضمن تماس و پی‌جویی از خانواده این صیادان و ملوانان برای پیگیری نجات آنها، پویشی تحت عنوان «تا آزادی صیادان ایرانی» راه‌اندازی کرده‌اند.

این پویش مردمی در نخستین گام بعد از مشورت و هم‌فکری با صاحب‌نظران مسائل سیاسی و بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای، خواستار یافتن راه‌حل مناسب و اقدام سریع شده‌است. در این بیانیه آمده‌است: «۲۱ ایرانی، بهمن ۱۳۹۳ از شهر کنارک، واقع در استان سیستان و بلوچستان، سوار بر لنج صیادیِ «ابراهیم فروزانمهر» (یکی از اعضای شورای شهر کنارک) برای صید ماهی، راهی آب‌های آزاد شدند؛ آنها پس از حدود دو ماه کار صیادی در ششم فروردین ۱۳۹۴ در حال بازگشت به ایران بودند که مورد حمله‌ یک گروه از دزدان دریایی سومالیایی قرار گرفتند؛ دزدان دریایی، تمامی ۲۱ خدمه را به‌همراه لنج ربوده و به کشور سومالی منتقل کردند.
با گذشت بیش از ۵۷۵ روز از ربوده‌شدن خدمه لنج، هشت نفر از آنها در وضعیت نامناسب بهداشتی و خوراکی فوت کرده‌اند و چهار نفر از آنها به کمک دولت سومالی، موفق به فرار شدند و یک نفر دیگر به‌تنهایی از دست دزدان دریایی، گریخت و پس از چندین روز پیاده‌روی با رساندن خود به موگادیشو - پایتخت سومالی- به‌وسیله دولت این کشور به ایران انتقال داده شد. دزدان دریایی که هموطنانمان را به دو گروه تقسیم کرده‌اند، در ازای آزادی چهار نفر از گروگان‌ها- شامل ملوان و نزدیکان او- از خانواده آنها درخواست ۱۵۰ هزار دلار پول کرده‌اند و برای آزادی چهار نفر باقی‌مانده از یک گروه ۱۳ نفره، ۳۰ هزار دلار طلب کرده‌اند.» در ادامه این بیانیه آمده است: «متأسفانه به دلایل متعددی، خبر گروگان‌گیری و پیگیری سرنوشت ۲۱ شهروند ایرانی، تاکنون مورد کم‌توجهی و بی‌مهری مقامات دولتی و رسانه‌های داخلی کشور قرار گرفته است.»
کمپین «تا آزادی صیادان ایرانی» با محوریت فعالان رسانه‌ای و اجتماعی در داخل ایران در گام اول به‌منظور همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان و گروگان‌های دربند و به‌منظور کمک به آنها و با هدف جلب توجه مقامات دولتی، رسانه‌های داخلی و خارجی و سازمان‌های بین‌المللی و در نهایت، تلاش برای یافتن راهکاری برای پیگیری منسجم سرنوشت شهروندان کشورمان و آزادسازی هرچه سریع‌تر آنها شکل گرفته است. کمپین «تا آزادی صیادان ایرانی» سعی می‌کند تا اخبار لحظه‌به‌لحظه از تلاش‌ها برای آزادسازی گروگان‌ها، وضعیت و سرنوشت آنها را به شکلی کاملا شفاف با رسانه‌ها و مردم عزیزمان در میان بگذارد. این کمپین، دست یاری به سوی تمامی فعالان رسانه‌ای، سیاسی و اجتماعی، دراز می‌کند و امیدوار است تا در سایه همدلی و انسجام ملی، هشت شهروند ایرانی، هرچه سریع‌تر در کمال صحت و سلامت به کشور عزیزمان بازگردند.

 

منبع: وقایع اتفاقیه

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید