ارائه لایحه مقابله با حیوان‌آزاری به دولت

‌رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به ارائه لایحه مقابله با حیوان‌آزاری به هیئت دولت، گفت: مسئولیت ساماندهی سگ‌ها و حیوانات ولگرد در محیط‌های شهری و روستایی بر عهده وزارت کشور و شهرداری‌ها است.

معصومه ابتکار عصر پنجشنبه 20 آبان در جمع خبرنگاران گفت: حفاظت محیط‌زیست در موضوع ساماندهی حیوانات ولگرد تنها نظارت دارد و مسئولیت مستقیم برعهده ندارد.
رییس سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه در خصوص حمله سگ به کودکان در شیراز و کشته شدن 2 کودک در این ارتباط گفت: هیچ گزارشی در این خصوص به ما نرسیده است اما در مورد ساماندهی سگ و حیوانات ولگرد شهرداری مسئولیت مستقیم دارد و ما هم نظارت می‌کنیم و در جاهایی که لازم باشد تذکر داده و ورود خواهیم کرد. وی در عین‌حال گفت: اخیرا لایحه مقابله با حیوان‌آزاری با همکاری کارشناسان،‌ تشکل‌های مردمی حامی حیوانات و صاحب‌نظران تهیه و برای بررسی به دولت ارائه شده است. ابتکار تصریح کرد: سگ‌ها جزئی از چرخه اکوسیستم محسوب می‌شوند و هم فوایدی دارند و اگر به درستی مدیریت نشوند ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند. اگر تمام سگ‌ها در یک محیط روستایی یا شهری از بین برود، قطعا تعادل جمعیتی به سمت دیگر حیوانات نظیر گرگ‌ها متمایل خواهد شد.
رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین گفت: وجود سگ‌ها با جمعیت متعادل و به شکل کنترل و مدیریت شده که مشکلات و بیماری‌هایی به دنبال نداشته باشد هم یکی از ضرورت‌ها به‌شمار می‌رود.
ابتکار در خصوص اقدامات انجام شده در ارتباط با زمین‌خواری در تهران نیز گفت: از سه سال قبل به شکل جدی به این موضوع ورود کرده‌ایم و در منطقه حفاظت شده ورجین لواسانات که موارد زیادی زمین‌خواری و ویلاسازی و تخریب عرصه‌ها اتفاق افتاده بود، کار دنبال و پرونده‌هایی برای متخلفان تشکیل شد. وی با تأکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست با هرگونه تخلفی براساس قانون به شکلی جدی برخورد کرده و می‌کند، موضوع بازداشت یکی از مدیران این سازمان را یادآور شد و گفت: این مورد را خودمان متوجه شده و گزارش کرده‌ایم. ما با هرگونه تخلفی چه داخل چه بیرون مجموعه، در حوزه مسئولیت‌مان بدون اغماض برخورد کرده و می‌کنیم.
ابتکار در پاسخ به سئوال دیگری گفت: معمولا تغییرات اقلیم مسائلی مانند ورود حیوانات به روستاها یا شهرهای اطراف زیست‌بوم آنها به دنبال داشته و دارد و امری طبیعی است، ‌مردم نوعا و خصوصا در روستاها سال‌ها است در کنار حیات وحش زندگی کرده‌اند و معیشت مشترک دارند؛ بنابراین مشکل خاصی نداشتیم.
وی با بیان اینکه آموزش‌ها و تذکرهای لازم به مردم در این خصوص مد نظر بوده و هست، گفت: به‌دنبال کاهش حداقلی آسیب‌ها هستیم.
ابتکار با بیان اینکه موضوع بیمه پلنگ و یوزپلنگ و گرگ با مشارکت تشکل‌ها و شرکت‌های اجتماعی همراه، دنبال و اجرایی شده است، گفت: اگر مستندی وجود داشته باشد که پلنگ به دام اهلی آسیب وارد کرده باشد، بیمه خسارت فرد را پرداخت می‌کند و اولین مورد هم در بوشهر انجام شده است.
رییس حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: در مورد یوزپلنگ و گرگ هم این موضوع اجرایی شده و در صورت وجود مستندات در خصوص وارد شدن آسیب به حیوانات اهلی توسط آنها، امکان پرداخت خسارت وجود دارد.
ابتکار همچنین گفت: طرح‌های مطالعاتی سد تنگ سرخ و پالایشگاه جدید شیراز مراحل بررسی را در سازمان حفاظت محیط‌زیست طی می‌کند و هنوز نهایی نشده است.

 

منبع: مردم سالاری

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید