بیش از ۵۰۰ فعال مدنی و کارشناس ایرانی: دستفروشی جرم نیست

 

بیش از ۵۰۰ نفر از فعالان مدنی، استادان دانشگاه و کارشناسان مسائل اجتماعی در ایران، در نامه سرگشاده‌ای خواهان جرم‌زدایی از دستفروشی شده‌اند.

نامه فعالان مدنی در اعتراض به مصوبه اخیر شورای شهر تهران درباره یک شرکت وابسته به شهرداری نوشته شده است. شورای شهر تهران اخیرا شرکت "شهربان"، وابسته به شهرداری را موظف کرد که با "سد معبر و شبه متکدیان" برخورد کند.

فعالان مدنی در انتقاد از این مصوبه گفته‌اند که شورای شهر تهران در موقعیتی قرار ندارد که جرم جدیدی تعریف کند و به تبع آن نمی‌تواند مجوز برخورد برای جرم "مجعول" صادر کند.

در سال‌های اخیر برخورد خشن ماموران شهرداری‌ها با دستفروشان انتقادهای زیادی برانگیخته است.

در نامه فعالان مدنی با اشاره به برخی مواد قانونی آمده است که "دستفروشی به عنوان شغل در قوانین متعدد به صراحت به رسمیت شناخته شده است".

نویسندگان نامه خواهان آن شده‌اند که شهرداری موظف شود تا به "تأمین حقوق شهروندی دستفروشان و شهروندان علاقه‌مند و محتاج به خرید از آنها" کمک کند.

فعالان مدنی هشدار داده‌اند با توجه به رکود، بیکاری و تورم کنونی که اگر اقدام مناسب انجام نشود شاهد "تشدید اتفاقات تلخ" در برخورد با دستفروشان و "خدشه به حقوق انسانی دستفروشان، حوادث ناگوار و جریحه‌دار شدن افکار عمومی خواهیم بود".

چهره‌هایی چون کمال اطهاری، اعظم خاتم و منیژه نجم عراقی در میان امضاکنندگان این نامه هستند، که خطاب به روسای قوای سه‌گانه، مقام‌های عالی قضایی و مسئولان شهری تهران نوشته شده است.

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید