قوه‌قضائیه، توسعه و جامعه مدنی

نشست «قوه‌قضائیه، توسعه و جامعه مدنی» با همکاری حامیان جامعه مدنی (حجم) و کارگروه حقوق بشر اسکودا در محل اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران برگزار شد.

جامعۀ مدنی و اقتصاد توسعه

 

اولین نشست از سلسله نشست‌های جامعۀ مدنی و توسعه را تحت عنوان جامعۀ مدنی و اقتصاد توسعه برگزار می‌کنیم. در مقدمه به تعاریف رایج در خصوص مفاهیم جامعۀ مدنی و توسعه اشارات کوتاهی می‌کنیم و بعد سخن را به سخن‌دانان و متخصصان این دو حوزه که امروز در خدمتشان هستیم می‌سپاریم.

اصلاحاتی بر «پیش‌نویس پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره قانون تشکل‌های اجتماعی»

تقویت نهادهای مدنی نسبت مستقیمی با ارتقای شاخص‌های مردم سالارانه دارد و در این عرصه هرگونه سیاست‌گذاری تقنینی باید به استحکام نهادهای مدنی و نه تضعیف آن بیانجامد.

امكان و ابزار كنشگری مدنی در شرايط پرمخاطره كنونی

مینو مرتاضی: با عرض سلام خدمت کنشگران صاحبنظران گرامی جامعه مدنی ایران از اینکه دعوت حامیان جامعه مدنی (حجم) را  پذیرفتید و در این نشست شرکت کردید از شما عالیجنابان تشکر می کنیم. همیشه خدمت همه عرض کردیم که نیت وذهنیت حامیان جامعه مدنی از برگزاری این نشست ها این است که بتوانیم به قدر وسعت و همت خود گفتمان مدنیت و مشارکت در جامعه را غنا ببخشیم و جهت تثبیت و تحکیم جامعه مدنی کوشا و جویا باشیم.

رابطه قدرت اجتماعی با قدرت سیاسی در شرایط کنونی ایران

موضوع سومین نشست از سلسله نشست‌های راهبردی «جامعه مدنی؛ موانع، فرصت‌ها و راه‌کارها» رابطه قدرت اجتماعی با قدرت سیاسی در ایران امروز است. این نشست‌ها را حامیان جامعه مدنی (حجم) برگزار می‌کند. هدف این جلسات فراهم کردن فضای گفت‌وگو بین کنشگران مدنی و صاحب‌نظران جامعه مدنی است. این نظرها به قصد تثبیت فرهنگ گفتمانی جامعه‌محور در عرصه عمومی منتشر می‌شود.

گزارش دومین جلسه از مجموعه برنامه‌های «جامعه مدنی؛ موانع، فرصت‌ها، راه‌کارها»

نشست دوم: فرصت‌ها

حاميان جامعه مدني (حجم) به منظور تقويت و بقاي موثر جامعه مدني در ايران، سلسله نشست‌های تخصصي و راهبردي برگزار می‌كند. در میان جوشش‌ها و کوشش‌ها، فرازها و فرودهاي پيچيده‌ای كه جامعه مدني ايران و كنشگرانش در دوران كنوني با آن دست به گريبان است (نشست نخست تحت عنوان تهديدها، كه مجلد مكتوب آن در اختیار علاقمندان قرار گرفت)، دومين نشست تحت عنوان فرصت‌هاي موجود در اكنون و حال جامعه مدني در ايران از فرصت‌هاي واقعا موجود در جامعه مدني، از كم رمق بودن ایده‌های شتابزده و اغلب به مقصد نرسیده، و از فرصت‌هاي موجود و از دست رفته دیروز و امروز و رابطه میان خویش با دیگری، با نهاد، با ساختار، با حاکمیت، شناسايي و معرفي سخن‌ها گفته شد . با اميد اين كه بتوان با نقد و بررسي راه طي شده و نقشه راهي براي اكنون و آينده جامعه مدني ترسيم گردد. باشد تا این امید مبهم ولی شورآفرین پيوند هاي لازم و عبرت اموز بين گذشته و آينده را برقرار و فهم كنشگران جامعه مدني از كنشگري و ادبيات و رفتار و اخلاق مدني را تقويت كند.

گزارش نخستین جلسه از مجموعه برنامه‌های «جامعه مدنی؛ موانع، فرصت‌ها، راه‌کارها»

بیش از دو دهه از ورود گسترده و گاه مسلط مفاهیمی مانند جامعه مدنی، نهادهای مدنی و فعالان مدنی در ادبیات رسانه‌های عمومی نمی‌گذرد، هرچند که سابقه تشکیل و حضور نهادهای مدنی به‌ویژه نهادهای صنفی در کشور بیش از این‌هاست. در این زمان نه‌چندان زیاد فعالیت نهادها و کنشگران مدنی با فرازوفرودهای زیادی همراه بوده است که ناشی از علل مختلف اعم از درونی و بیرونی است. گاهی حکومت و آحاد جامعه علت اوج و فرود بوده‌اند و زمانی شرایط درونی نهادها. نگاهی به گفته‌ها و نوشته‌های فعالان و پژوهشگران این حوزه مشخص می‌کند که بین وضعیت موجود نهادهای مدنی و نقطه مطلوب یا دست‌کم نقطه مقبول، فاصله است. طرفه آنکه حکومت نیز به دنبال اثبات همین امر است. در چنین شرایطی، ارزیابی مسیر طی شده و شناختن آسیب‌ها و موانع ضرورت دارد تا در کنار ترسیم وضعیت مطلوب و ارزیابی دقیق از وضعیت موجود برای دست‌یابی به راه‌های طی فاصله بین این دو گام‌ برداشته شود.

کمال اطهاری: جامعه مدنی الگوی توسعه و سیاست اجتماعی شایسته را به جامعه ارایه کند

 

وبینار «الگوی توسعه، سیاست اجتماعی و نقش نهاد‌های مدنی» روز سه شنبه ۲۳ دی ماه به همت حامیان جامعه مدنی (حجم) در پلتفرم اسکای روم برگزار شد. این وبینار پنجمین وبینار حامیان جامعه مدنی در دوران کرونا بود که طی آن کمال اطهاری پژوهشگر توسعه به بحث الگوی توسعه، سیاست‌های اجتماعی و نقش نهاد‌های مدنی در شکل‌گیری آن‌ها پرداخت.

در آغاز این سمینار آنلاین علی اکبر سهیلی عضو حامیان جامعه مدنی ضمن خیر مقدم به حاضران عنوان کرد: در بخش اول این سمینار به الگوی توسعه پرداخته خواهد شد. در بخش سیاست اجتماعی رشد اقتصادی دانش بنیان در پیوند با نظام رفاهی مناسب مورد بحث قرار خواهد گرفت و در بخش سوم نقش نهاد‌های مدنی در دو موضوع الگوی توسعه و سیاست اجتماعی بررسی خواهد شد.

در وبینار حامیان جامعه مدنی بررسی شد؛ اثرات کرونا بر فضای صنعت احداث

وبینار حضور و اثرات کووید ۱۹ در فضای صنعت احداث روز دوشنبه ۸ دی به همت حامیان جامعه مدنی و شبکه کمک در پلتفرم اسکای روم برگزار شد. این وبینار چهارمین وبینار حامیان جامعه مدنی در دوران کرونا بود که طی آن مهندس محمدرضا طبیب‌زاده عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت گاز و پتروشیمی به اثرات کووید ۱۹ در فضای صنعت احداث پرداخت.

گزارش وبینار بحران کرونا و آینده کسب و کار: مدل‌های منعطف کسب و کار در دوران بحران مقاومترند

با تلاش حامیان جامعه مدنی (حجم) و شبکه کمک اولین نشست آنلاین با عنوان «بحران کرونا و آینده کسب و کار» روز دوشنبه ۱۹ آبان ماه در پلتفرم اسکای­روم و با حضور دکتر پدرام سلطانی برگزار شد.

گزارش بیست و یکمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

بیست و یکمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حامیان جامعه مدنی روز چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ با موضوع «حق دفاع شهروندان» برگزار شد.

گزارش بیستمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

بیستمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حامیان جامعه مدنی روز چهارشنبه ۱۷ مهر1398 با موضوع «الگویی برای مطالبه گری اجتماعی فعال» برگزار شد.

در ابتدای این نشست آقای عطاردیان راجع به «کمپین ضد تحریم» توضیحاتی داده و گفتند: این قابل پذیرش نیست که سنگینی و بار این سیاست فشار حداکثری بر دوش مردمی باشد که سهمی در ایجاد این شرایط نداشته‌اند. آسیبی که اين سیاست نادرست بر شهروندان عادی وارد می‌آورد، دست کمی از درد و رنج ناشی از مجروح، زخمی، معلول و کشته شدن در جنگ ندارد. از این رو ضروری است با تشکیل شبکه‌های گسترده از نهادهای مدنی داخلی و بین‌المللیِ صلح طلب، اجازه ندهیم مردم مظلوم و مقاوم ایران به تنهایی بار سنگین تحریم‌ها را بر دوش بکشند. از آنجا كه تحريم ها عليه هر كشور، محدود به مرزهای آن كشور و مردمان ساكن در آن نمی ماند و كليه مردم جهان را درگير و گرفتار مصايب ناشی از تحريم ها ميكند٬ ضروری است در کنار هم و دست در دست یکدیگر  لغو تحریم‌های ظالمانه و ضد حقوق بشری عليه ايران را  از سطح محلی و ملی، به مطالبه‌ای فرامرزی و جهانی تبدیل کنیم.

گزارش نوزدهمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی

نوزدهمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حجم (حامیان جامعه مدنی) و با حضور نمایندگان نهادها و انجمن های مدنی روز چهارشنبه ۱۶ مرداد ١٣٩٨ با موضوع «ادامه بحث نظام مشارکت اجتماعی؛ منابع٬ موانع٬ راهکارها» در سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد.

گزارش هجدهمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

 

 هجدهمین نشست هم اندیشی نهادهای مدنی توسط حامیان جامعه مدنی روز چهارشنبه 29 خرداد 1398 با موضوع «سازمان نظام مشارکت اجتماعی؛ فرصت ها و تهدید های فرا روی سازمان های مردم نهاد» برگزار شد.

در ابتدا سعید دهقان نایب رئیس هیات مدیره حامیان جامعه مدنی نحوه برگزاری نشست های هم اندیشی در سال 98 را توضیح داده و گفت: دور جديد نشست های هم اندیشی نهادهای مدنی در سال ۱۳۹۸ با لحاظ نظرات فعالان و نهادهای مدنی با تغییراتی در مدیریت و با مشارکت هرچه بیشتر نهادهای هم اندیش (به این ترتیب که هر جلسه مسئولیت محتوایی بر عهده یک نهاد مدنی عضو میباشد و «حجم» تنها کارگزار جلسات است)  برگزار خواهد شد.

در یازدهمین نشست حجم مطرح شد: کارکرد جامعه مدنی مقابله با دولت نیست

یازدهمین  نشست گفت‌وگوهای راهبردی حامیان جامعه مدنی با موضوع «جامعه مدنی و امنیت عرصه عمومی» روز سه ­شنبه 30 بهمن در سالن همایش­های سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد.

در این نشست عمادالدین باقی که بنیان‌گذار کمیته دفاع از حقوق زندانیان و نویسنده کتاب درسی تاریخ معاصر دبیرستان‌های ایران در اواخر دهه هفتاد بوده است به بحث امنیت و آسیب ­شناسی جامعه مدنی پرداخت.

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید