سمن‌ها و جریان‌سازی محیط‌زیستی

چند سالی است که سازمان‌های مردم نهاد با ماهیت محیط‌زیستی در کشور جان تازه‌ای گرفته‌اند و خبرفعالیت‌های بزرگ و کوچکشان از گوشه و کنار ایران عزیز می‌آید به‌گونه‌ای که این نهاد‌های مردمی رنگ و بوی تازه‌ای به محیط‌زیست داده‌اند.

با بررسی فعالیت‌های سازمان‌ های مردم نهاد محیط‌زیستی می‌توان این نتیجه را گرفت که آنها تا حدی به اصلی‌ترین رسالت خود یعنی جلب مشارکت مردمی در راستای اهداف محیط‌زیستی دست یافته‌اند. اما جریان جالبی که چندسالی است در ایام محرم بین سمن‌های محیط‌زیستی راه افتاده و می‌تواند زمینه‌ساز و جریان‌ساز مشارکت بیشتر مردم در حفاظت از محیط زیست باشد، پاکسازی خیابان‌ها و معابر مسیر تردد دسته‌جات عزاداری است. امسال هم مانند سال‌های گذشته این حرکت زیبا در بسیاری از شهر‌های کشور انجام شد که می‌توان آن را یکی از جلوه‌های زیبای حضور سمن‌ها در ایام عزاداری سالار شهیدان حسین بن علی(ع) دانست.

در واقع این حرکت، نمونه یک حرکت فرهنگی کامل و صحیح در جهت ترویج فرهنگ صحیح حفظ محیط‌زیست است.

بارها در طول انجام برنامه پاکسازی معابر در ایام عاشورا و سایر برنامه‌ها مشاهده شده افرادی که دیدن این حرکت برایشان ابتدا عجیب و جالب بوده است در اجرای این حرکت با اعضای سمن‌ها همراهی کرده‌اند و به پاکسازی معابر پرداخته‌اند و به تعبیری با جریان ایجاد شده توسط فعالان محیط‌زیست همراه شده‌اند. در عین حال، عموما مردم نسبت به محیط‌زیست و فعالیت‌های محیط‌زیستی سه نگرش کلی دارند: گروه اول بی‌تفاوت‌ها هستند که مخربین اصلی محیط‌زیست به حساب می‌آیند و برایشان مهم نیست زباله خود را کجا می‌ریزند یا اقداماتشان چه تبعاتی برای محیط زیست دارد. گروه دوم دلسوزان هستند که شاید عامل تخریب محیط‌زیست نباشند اما نسبت به جبران تخریب‌های صورت گرفته منفعل هستند و در برخورد با صحنه‌های تخریب محیط زیست تنها اظهار دلسوزی می‌کنند. اما گروه سوم فعالان محیط‌زیست هستند که اصلی‌ترین سربازان محیط‌زیست به حساب می‌آیند و در همه زمینه‌های مرتبط با محیط‌زیست ورود پیدا می‌کنند و تمام تلاششان ابتدا به جلوگیری از تخریب محیط‌زیست و در ادامه به جبران تخریب‌های ایجاد شده معطوف شده است. در این میان فعالان محیط زیست با تاسیس سازمان‌های مردم نهاد محیط‌زیستی نقش مهمی در جلب مشارکت عمومی و ایجاد جریان و تفکر صحیح محیط زیستی در بطن جامعه را به عهده دارند که یکی از اهداف اصلی و خروجی‌های فعالیت آنها باید ایجاد تغییر نگرش مردم باشد؛ یعنی تبدیل بی‌تفاوت‌ها به دلسوزها و دلسوز‌ها به فعال‌ها. لذا امید است که با نگاه ویژه دولت به سمن‌ها و حمایت در جهت افزایش توان آنها، شاهد تسریع در ایجاد جریان محیط‌زیستی صحیح در کشور و افزایش مشارکت مردم باشیم.

امیرحسین ارکیان

عضو انجمن بلوط‌بان لرستان

منبع: جام جم

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید