مردم‌نهادها چطور شهروندان تاثیرگذار را بسیج ‌کنند؟

نویسنده: جَنِت راسل 

شهروندان تاثیرگذار زمانی از یک آرمان یا حرکت پشتیبانی می‌کنند که احساس کنند شخصا در آن مشارکت دارند. اگر نمی‌دانید شهروند تاثیرگذار یعنی چه، نگران نباشید و این مطلب کوتاه را بخوانید.

شهروندان تاثیرگذار کسانی هستند که به‌دلیل تاثیرگذاری بالا در شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کننده‌های بسیاری (سه تا پنج هزار نفر) دارند. آن‌ها در زندگی حرفه‌ای‌شان جایگاه مهمی دارند و یا سرشناس هستند و به‌آسانی قابل تشخیص‌اند. به همین دلیل آن‌ها می‌توانند بر دیگران نفوذ داشته باشند و میزان مشارکت مردم در کارزارهای شما را افزایش دهند. جمع کردن حامیان در فضای آنلاین فقط در چند کلیک، لایک و اهدای پول خلاصه نمی‌شود، بلکه شما باید آن روایت واقعی را که در دل اهداف کمپین یا فعالیت‌های سازمان مردم‌نهاد شما نهان است بشناسید و آن‌را طوری به گوش مخاطب خود برسانید که به آن دلبسته شود. کاری کنید که مخاطبان دلیل تازه‌ای برای دوست‌داشتن و توجه نشان دادن به آن موضوع خاص در خود پیدا کنند.   

سازمان صلح‌سبز با پانزده هزار نیروی داوطلب، چهل دفتر در کشورهای گوناگون و هشتاد و هشت میلیون و نیم دلار درآمد سالانه از کمک‌های مردمی دارد و به‌عنوان یکی از سازمان‌های بزرگ غیرانتفاعی در جهان شناخته می‌شود. این سازمان به‌خوبی می‌داند که برای بسیج‌ کردن شهروندان تاثیرگذار چه باید کرد. به پنج درس آموخته شده از موفقیت‌های این سازمان در حوزه بسیج مردمی، جلب حمایت و جمع‌آوری کمک‌های مالی در ادامه این مطلب توجه کنید.

اول، موضوع را شخصی کنید

جلب نظر شهروندان تاثیرگذار یعنی این که کاری کنیم که آن‌ها موضوع را از منظر کسانی ببینند که از کار سازمان مردم‌نهاد بهره‌ می‌برند. در سال ۲۰۰۷ گارد ساحلی روسیه کشتی پگاه قطبی متعلق به صلح‌سبز را متوقف کرد و وقتی کارکنان کشتی کوشیدند به حفاری چاه از جانب شرکت نفت و گاز گازپروم اعتراض کنند، به اتهام دزدی دریایی زندانی شدند. صلح‌سبز بی‌درنگ احساسات مردم را علیه اقدامات دولت روسیه بسیج کرد، سی نفر خدمه کشتی را «۳۰ نفر قطب شمالی» نامید و ماجراهای زندانیان و عزیزان آن‌ها را برای مردم هم‌رسانی کرد. به‌دلیل اعتراض‌های جهانی و فشار سیاسی کارکنان کشتی بعد از سه ماه آزاد شدند و کشتی هم پس از چند ماه ترخیص شد. وقتی داستان ۳۰ نفر قطب شمالی اهمیت موضوعی سیاسی پیدا کرد، صلح‌سبز از شرح و بسط زیاد کمپین‌اش بهره برد، اتفاقی که در مورد بیشتر سازمان‌های غیرانتفاعی نمی‌افتد. با این حال، همه سازمان‌های غیرانتفاعی دیگر نیز می‌توانند شیوه‌های صلح‌سبز را در استفاده از شبکه‌های اجتماعی به کار گیرند. هیچ ترفندی در کار نیست. شگرد کار در این است که رگ خواب حامیان خود را به دست داشته باشید و وقتی اتفاقی می‌افتد که می‌دانید به آن اهمیت خواهند داد از آن‌ها یاری بخواهید.

دوم، بر شور و هیجان موضوع بیفزایید

گاهی موضوعی که با آن سروکار داریم با بیم و نگرانی واقعی همراه است، مثل ماجرای ۳۰ نفر قطب شمالی. بعضی اوقات هم لازم است که این دلهره و هیجان را به‌وجود آوریم تا توجه مردم به موضوع جلب شود. مثلا از گفتن بعضی جزئیات خودداری کنید تا کنجکاوی دیگران تحریک شود و هم‌چنان به تعقیب موضوع علاقه‌مند بمانند. بهترین ماجراها و داستان‌ها آن‌هایی است که مردم را هم‌چنان به دنبال خود می‌کشند تا با گمانه‌زنی و میل به دانستن بیشتر موضوع را دنبال کنند. بنابراین به نفع کارزارتان خواهد بود اگر به ماجرا ابعادی اسرارآمیز بدهید و مخاطب را مشتاق کنید که موضوع را هم‌چنان دنبال کند و دیگران را به مشارکت در آن ترغیب کند.

سوم، با مشارکت دادن مخاطب‌تان، تعامل ایجاد کنید

ساختمان ۸۷ طبقه‌ای شارد (با ارتفاع ۳۱۰ متر) یکی از بلندترین آسمانخراش‌های لندن است. این بنا که به شکل تکه‌ای یخ ساخته شده است مقر ادارات بعضی شرکت‌ها از جمله شرکت بزرگ نفتی بی‌پی است و اعضای دفتر صلح‌سبز در انگلیس به این فکر افتادند که با بالا رفتن از این ساختمان توجه افکار عمومی را به موضوع حفاری در مدار شمالگان جلب کنند.

شانزده ساعت طول کشید تا شش زن با صعود از ساختمان شارد به بالاترین نقطه آن برسند و پرچمی را به اهتزاز درآورند که بر آن جمله «قطب شمال را نجات دهید» دیده می‌شد. در طول صعود حامیان این حرکت از طریق توییتر با صعودکنندگان در تعاملبودند (و آن‌ها هم با استفاده از دوربین‌های متصل به کلاه ایمنی به‌صورت زنده پاسخ می‌دادند) و به این ترتیب به شکلی بی‌سابقه شهروندان تاثیرگذار و حامیان کمپین را در کنار هم قرار دادند.

در چنین برهه‌های حساس کمپین شما می‌توانید، طرفداران خود را – یعنی همه کسانی که نمی‌توانند شخصا در کمپین شرکت کنند – با هم‌رسانی اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی بسیج کنید و مشارکت بدهید. وقتی شمار کسانی که در اینترنت درباره کمپین شما گفت‌وگو می‌کنند به حد کفایت برسد، آن‌ها هم به‌سرعت افراد دیگری را جلب می‌کنند که فقط به مضمون بحث علاقه‌ دارند و به این ترتیب بدنه پشتیبانی از شما قوی می‌شود. صعود از ساختمان شارد باعث شد که پنجاه هزار نفر دیگر هم به کمپین «قطب شمال را نجات دهید» صلح‌سبز بپیوندند.

چهارم، روایت خود را پروبال بدهید

برای این که داستانی هیجان ایجاد کرده و کنجکاوی مخاطب را برانگیزد باید با روند طبیعی پیش برود. با این حال با خلق بعضی لحظه‌های پیش‌بینی‌ناپذیر و گره‌ها یا شخصیت‌های دور از انتظار، می‌توان به‌خوبی علاقه مخاطب را به موضوع حفظ کرد و کاری کرد که به مشارکت و کمک‌رسانی تمایل پیدا کند.

پنجم، زمان‌بندی راهبردی داشته باشید

کاری کنید که داستان شما تداوم مشخصی داشته باشد. مطلوب‌ترین حالت آن است که به همان میزان کارزار شما ادامه یابد. خوب نیست که کار را یک هفته با شور و علاقه شروع کنید و هفته بعد علاقه‌تان فروکش کرده باشد. یک نفر را انتخاب کنید که به‌عنوان رابط و هماهنگ‌کننده میان اعضای داخلی و ذینفعان بیرونی عمل کند تا آسان‌تر به هدف‌های کمپین برسید.

 

منبع: یاری‎کده

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید