مهندسین و تعهدات مدنیش

نویسنده: محمدامين سازگارنژاد

 

امروزه بناها، آبادی‌ها و شهرهایی که در گذشته‌های دور ساخته شده‌اند و آنهایی که در قرون اخیر با نقشه معماران، طراحان و محاسبان به وجود آمده‌اند، به نمادی از تفکر و اندیشه آنها و نحوه دید آنها به جهان تبدیل شده است. تخت‌جمشید، طاق‌بستان، گنج‌نامه و صدها بنای سنگی و تمدن زیبای اصفهان و ده‌ها اثر پایدار و ماندگار، ترجمان دوراندیشی و بزرگ‌اندیشی انسان‌هایی است که بالندگی را به فرهنگ شهرنشینی، شهرداری و شهرسازی ایران اضافه کرده‌اند.

در دوره معاصر خصوصا در دهه‌های اخیر ما مواجه با ساختن شهرهایی هستیم که ضوابط امروزین و حفظ تجربه‌های تاریخی را در آن نمی‌بینیم و در یک جمله ما شاهد بناهای ماندگار، عظیم، روح‌بخش و اثرگذار نیستیم.

قرارداشتن ایران روي خط زلزله دائمی ضرورت‌ها و بایدها و نبایدها را در عرصه تعهدات حرفه‌ای مهندسان در هر نقشی و سهمی که برعهده می‌گیرند بسیار بااهمیت می‌کند. بعد از دوم خرداد، توجه به امر انتخابات‌های صنفی در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد و غیردولتی روزبه‌روز افزایش یافته است. در شرایط کنونی انتظار جامعه این است که مهندسان عزیز کشور، خودانگیز و خودجوش کمک کنند و با پذیرش مسئولیت‌های مدنی متعهدانه به ایفای نقش بپردازند. در هفته آینده با انتخابات نظام مهندسی مواجه هستیم، مشارکت و حضور فعال تک‌تک مهندسان عزیز می‌تواند در باروری، ارتقا و تعالی کارکردهای نظام مهندسی کشور تعیین‌کننده باشد.

زیرا چنین رفتار هوشمندانه‌ای می‌تواند امید برای زندگی متعالی‌تر در خانه‌ها، ‌کوچه‌ها و شهرهای ایران‌زمین را نوید دهد و با تشکیل یک سازمان قوی، مردمی، کارآمد و اثربخش این مهم محقق شود.

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید