نقش سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت

نویسنده: بابک زمانی*

نقش انجمن‌های مردم‌نهاد بیش از هر سازمان و عمیق‌تر از هر تشکل فرهنگی است. این‌گونه سازمان‌ها اقشار بسیار متنوعی؛ از مسئولان و مردم گرفته تا طبیبان و متنفذین را دربر می‌گیرد.چنین نقشی در سکته مغزی آن هم در کشور ما به‌خوبی احساس می‌شده است. این جای خالی سال‌هاست مثل گودالی که انتظار نهالی را می‌کشد، متروک و ازیادرفته شده است. انجمن سکته مغزی ایران که یک انجمن علمی و متشکل از گروهی از متخصصان مغز و اعصاب است، تلاش می‌کند پوسته علمی و پزشکانه خود را شکافته و بخش مهمی از فعالیت‌های خود را به حمایت از بیماران سکته مغزی اختصاص داده و به فعالان غیرپزشک بسپارد.

انجمن‌های مردم‌نهاد سکته مغزی در تمام دنیا نقش کم‌نظیری در خدمت به قربانیان سکته مغزی و خانواده‌های آنها بازی کرده‌اند. این‌گونه سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند نهالی بالقوه پربار را در دامن خود بپرورانند تا شاخ و برگ آن تمام خانه و حیاط را زیر سایه خود بگیرد. کمتر از ٢٠ سال پیش پروفسور «انتونین حکیم» شبکه انجمن‌های مردم‌نهاد سکته مغزی را در کانادا بنیان گذاشت و این شبکه نقش مهمی در پیشبرد درمان سکته مغزی در کانادا ایفا کرد. این موفقیت نه‌تنها برای کانادا بلکه برای تمام دنیا نتایج مهمی دربر داشت. این موفقیت ثابت کرد که انجمن‌های مردم‌نهاد با ارتقای فرهنگ عمومی می‌توانند سطح درمان را ارتقا بخشند. می‌توانند مثل یک اتحادیه مصرف‌کنندگان سطح بالاتری از خدمات را تعریف و درخواست کنند! می‌توانند با جذب امکانات انسانی‌ای که انگیزه‌های عاطفی عمیقی دارند و امکانات اقتصادی پاک همه را در کار درمان و حتی تحقیق هزینه کنند. همچنین با غیرمستقیم‌ترین روش‌ها به‌عنوان صاحب حق با اعمال نوعی نظارت بر کیفیت درمان، دولت را در این دشوارترین و خطیرترین وظایفش یاری رسانند. هم ازاین‌رو، انجمن سکته مغزی ایران عزم خود را برای تأسیس انجمن مردم‌نهاد جزم کرده تا تنها سازمان‌دهنده گردهم‌آمدن خود مردم و بیماران و خانواده‌های آنها باشد و نه بیشتر! چراکه اطمینان دارد تمام کسانی که صاحب هر امکانی هستند به‌سرعت درخواهند یافت که این نقیصه بزرگ اجتماعی ما (درمان سکته مغزی حاد) معضل بزرگ خود آنها، خانواده آنها و همسایگان و همشهریان و هم‌وطنان خود آنهاست و جز با همت خود ایشان گره آن گشوده نخواهد شد. به‌علاوه به‌سرعت درخواهند یافت که یکی از وجوه اساسی امنیت هر فرد به‌خصوص در عبور از دهه‌های مؤخر عمر در درمان سکته‌ای است که هر آن ممکن است فرابرسد و در شهر تهران هرروز حداقل ١٥٠نفر را مبتلا می‌کند. می‌دانیم یکی از فاکتورهای اساسی امنیت ملی، امنیت فردی است. از همین‌جا اعلام می‌کنیم نیازمند و در انتظار هر صدایی هستیم که با هر امکانی به این نیاز پاسخ داده و به یاری بیاید حتی اگر این یاری تنهاوتنها در حد انتشار گسترده‌تر این پیام و این استدعا باشد.

 

*رئیس انجمن سکته مغزی ایران

منبع: شرق

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید