در ستايش زندگي

نویسنده: مینو مرتاضی

آتش نشاناني كه جان خود را در راه نجات همنوعان خويش فدا كردند و بر مسيوليت و عهد خويش بر انجام وظيفه ايستادند، پيش از آنكه عضو نهادي باشند در درجه نخست انسان بودند، انسان هايي كه وجود و هستي شان را در روشنگاه اخلاق و ايثار و با از خود گذشتن درك كردند و در يافتند.
حضور انبوه مردم از هر قشر و جماعت و طبقه و تيپ در مراسم تشيیع آتش نشانان بيانگر احترام عميق مردم و شهروندان به ارزشهاي اخلاقي و جهانشمولي است كه به نظر ميرسد در جامعه در بند فقر و فساد و بيكاري كمرنگ شده اند، امابرخي نهاد هاي رسمي سعي داشتند كه به مردم به باورانند كه آتش نشانان وابسته به نهاد هاي خاصي همچون بسيج بوده اند.
مصادره شهروندان ايثارگر و با اخلاق و اعمال و رفتار هاي نوعدوستانه و بر مدار اخلاق شان چيز تازه و نوبرانه اي نيست، هرقدر مسئولين ناتوان از اجراي مسئوليت هايي كه به عهده گرفته اند باشند و يا تعهدات لازم و شايستگي كافي براي حضور در موقعيت مسئول براي اداره امور شهروندان را نداشته باشند، سعي مي كنند با مصادره كنش ايثار و وفاداري و وظيفه شناسي و فداكاري شهروندان، نظم نمادين شان را كارآمد و دلخواه مردم نشان دهند.

لزومي ندارد آتشنشانان حتما عضو بسيج باشند تاشجاع و با مرام و وفادار و درد آشناي مردم قلمداد شوند. آنها از ابتدا كه شغل پر مخاطره آتش نشان و امدادگر انسان ها در شرايط دشوار مرگ و زندگي را انتخاب كرده اند، در اصل پيشاپيش آگاهانه پذيرفته اند كه با به مخاطره افكندن زندگي شان ياريگر انسان ها در برساختن زندگي از دل حوادث مرگبار باشند. نهاد آتش نشاني و آتش نشانان بر خلاف نهادهاي نظامي و انتظامي كه قدرت محورند و از طريق اعمال قدرت موجوديت مي يابند، نهادی انسان محور و در خدمت انسان ها هستند، آنها قدرت را در زندگي بخشي و نجات انسان از مهلكه هاي دشوار مي بينند،آتش نشانان نام آوراني هستند كه در هر امداد و حادثه‎اي پيشاپيش خودرا از بند نام و نان رهانيده‎اند، كنش اخلاقي آتش نشانان فداكار و ياريگر انسان بايد سرمشق رفتاري نهادهاي قدرت محوري همجون بسيج و نيروي انتظامي و نظامي گردد، نهاد هاي قدرت محور به عوض مصادره رفتارها و اخلاق نيك مردمان بهتر است از آنها همچنانكه تاريخ گواهي ميدهد بيشتر بياموزند.

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید