سمن‌ها و مديريت اجرايي انتخابات

نویسنده:نصرت اله تاجیک
 
قبلا و در جای دیگر گفته‌ام که برای حل مشکلات کشور باید به‌دنبال فاصله گرفتن از ساختارگرایی و مقدس دانستن نهادهای اجرایی در کشور بوده و به کارکرد و نحوه رویارویی آنها با این مسائل، راه‌حلی که ارایه می‌دهند و هزینه‌ای که این راه‌حل‌ها برای کشور برمی‌دارد توجه کنیم. انتخابات و صندوق‌های رای اگر چه معجزه این قرن برای توجه به خواست مردم و بالا بردن میزان مشارکت آنان و در نتیجه افزایش چسبندگی اجتماعی است اما اگر مدیریت اجرایی آن از سوی دولت با اتخاذ روش صحیح و راهکار مناسب طراحی نشود انتخابات از یک فرصت به تهدید تبدیل می‌شود.
 
 

 يكي از ويژگي‌هاي مثبت نظام انتخاباتي ايران دخالت موثر هيات‌هاي اجرايي انتخابات متشكل از افراد معتمد هر حوزه انتخابيه از ابتداي مراحل شكل‌گيري انتخابات، صندوق‌هاي راي و شمارش آرا مي‌باشد. اما با پيچيده‌تر شدن شرايط سياسي - اجتماعي كشور بايد مقوله مديريت اجرايي انتخابات و انطباق آن با اوضاع كنوني كشور مورد توجه ويژه دولت و وزارت كشور باشد.

در ابتداي فعاليت دولت يازدهم كه واژه كليد خيلي سر زبان‌ها بود نوشتم كه شاه كليد حل مشكلات كشور تقويت نهادهاي مدني است. سمن‌ها هزينه كاركردي دولت در صحنه داخلي و خارجي را كم كرده و باعث بهبود عملكرد دولت و حذف زمينه‌هاي فساد در كشور مي‌شوند. به‌دليل تحولاتي كه در حوزه ارتباطات انساني اتفاق افتاده است و وقوع پديده رشد روز‌افزون شتاب تغيير به‌جاي اصل تغيير يا سرعت آن، روند حركت مسائل در دنياي كنوني به سمت و سويي كه به تدريج از نقش دولت‌ها كاسته شده و به نقش بازيگران غير‌دولتي در مسائل مبتلابه بشريت و مهم جهاني اضافه شده، رفته است. من از ميزان علاقه و انگيزه مديران اردوگاه محافظه‌كاري براي نامزد شدن در انتخابات مجلس شوراي اسلامي خبر ندارم. البته در ميان ليست‌هاي پيش‌بيني منسوب به اين اردوگاه مديران دانه‌درشتي ديده نمي‌شوند. متاسفانه دولت مهر‌ورز محافظه‌كاران كساني را به جامعه مديريت كشور تحميل كرد كه نتيجه آن وضعيت كشور در سال ٩٢ بود كه با هوشياري مسوولان كشور ختم به خير شد. تعداد مديران دستگير شده آن دولت كه در زندان هستند و سطح آنها كه تا معاونان رييس‌جمهور بالا رفت و اقارير آنها و ميزان فسادي كه مرتكب شدند و دامن سايرين و حتي نمايندگان مجلس به‌طور مستقيم و غير مستقيم را نيز آلوده كردند نشان از وضع بحراني مديريت در كشور دارد.
اما در ميان مديران اصلاح‌طلب به‌دليل شرايط مذكور هزينه زياد فعاليت سياسي علاقه چنداني براي پا گذاشتن در اين راه وجود ندارد. نمي‌خواهم با واژه گوشه عزلت‌گزيني يا بدتر، عافيت‌طلبي به نيت‌خواني بپردازم اما به قول معروف مي‌گويند سري كه درد نمي‌كند دستمال نمي‌بندند. اما با يك نگاه حكومتي هم از سوي دولت و هم نيروهاي كاركشته اجرايي و فكري بايد شرايطي فراهم شود كه راهيابي مديران اجرايي به مبارزات انتخاباتي تسهيل و به عبارت ديگر فعاليت‌هاي سياسي كم هزينه شود. زيرا ورود اين نيروها به مجلس قانونگذاري با فهمي كه از قعاليت‌هاي اجرايي دارند هم به تقويت فعاليت‌هاي تقنيني و نظارتي مجلس كمك مي‌كند و هم به حل مشكلات كشور و در نهايت نظام و حكومت را بيمه مي‌كند.
پاسخگويي به نيازهاي مردم كشور از اصلي‌ترين وظايف حكومت‌هاست و اين امر متحقق نمي‌شود الا به‌وسيله افراد با تجربه و نخبگان كارآزموده و توسعه گرا. در اين زمينه جا دارد به نقش بي‌بديل مجمع استانداران جمهوري اسلامي ايران به عنوان قوي‌ترين سازمان مردم نهاد كه بيشترين مديران عالي نظام را در درون خود جاي داده است اشاره كنم و از دولت و مخصوصا وزارت كشور بخواهم از توانمندي‌هاي اين مجموعه در كنار ساير سازمان‌هاي مردم نهاد در فراهم كردن برگزاري يك انتخابات رقابتي، قانونمدار، سالم و شفاف استفاده بهينه كند. البته اين مجمع نيز كه داراي توان كارشناسي و مديريتي بسيار بالايي متشكل از نزديك به دويست و پنجاه استاندار بعد از پيروزي انقلاب است كه در قالب كميسيون‌هاي دايمي موضوعي و كميته استاني فعاليت مي‌كند، از هم‌اكنون تا انتخابات اسفند ماه بايد هم و غم، نيرو، سازمان و امكانات مادي و معنوي خويش را مصروف اين انتخابات سرنوشت‌ساز كند تا بتواند به اهداف خود، دولت و نظام جامه عمل بپوشاند.

 

منبع: روزنامه اعتماد مورخ 15.9.94

 

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید